Na prejšnjih predavanjih smo se naučili o magnetnem krogu, in o dušilki. Sedaj bomo dodali še eno navitje okoli stebra i z tem formirali transformator.
Zgradba
Transformatorji so pogosto sestavljeni iz stebra in jermena. Tipično to dosežemo z EI konstrukcijo, kjer vzamemo list železa iz katerega izrežemo dva I-ja tako da ostaneta dva E-ja. Imamo lahko konstrukcijo, kjer sta obes strani, visoko napetostna, in nizko napetostna na istem stebru. Tipično je visoko napetostna na zunanji strani zato da težje pride do preboja.
Obremenitev in ravnotežje transformatorja
Sedaj smo na sekundarno stran priključili breme. To breme še nima vpliva, ker je stikalo izklopljeno in ni sklenjen tokokrog. Ob tem času imamo na primarni strani napetost
Tako kot na primarni strani, kjer imamo tok, ki teče po navitju, imamo sedaj na sekundarni strani tok ki teče po sekundarnem navitju. Posledica tega je magnetno polje. To magnetno polje nasprotuje glavnemu magnetnemu polju znotraj jedra transformatoja.
Sedaj bi lahko sklepali, da se je magnetno polje znotraj jedra spremenilo, saj magnetnemu polju, ki ga generira primarna stran nasprotuje magnetno polje sekundarne strani.
Če bi predpostavili da je to res, potem bi bil fluks ki ga "čuti" primarna tuljava manjši in posledično, bi se na rpimarnem navitju inducirala manjša napetost
Ko priključimo breme steče tok na sekundarni strani, kar pomeni da dovajamo neko energijo, kar pomeni, da moramo na primarni strani to energijo od nekod dobiti, in posledično se mora nekaj spremeniti. Dajmo pomisliti še enkrat. Sedaj vemo, da se znotraj jedra glavni fluks ne spremeni
Ker nemore spreminjati same strukture transformatorja odpate nam ostane samo opcija spreminjanje primarnega tokova
Napetost ni podčrtana, ker je vodilni kazalec.
To velja v primeru, ko imamo napetostni vir, ki je tudi dovolj močen, da se napetost
Ko profesor pravi, da sekundarni tok ne vpliva na magnetni pretok znotraj jedra, se moti. Sekundarni tok vpliva na fluks znotraj jedra, vendar nas napetostni vir kompenzira za ta vpliv zato se fluks glavni ne spremeni. Glavni fluks znotraj jedra je kot neka toga palica, če jo na eno strni potisnemo, se bo tudi na drugi strani premaknila, kljub taku da se palica sama po sebi ni nič spremenila.
Ravnotežje magnetnega vzbujanja
Nadomestno vezje
Nadomestno vezje je shema, ki nam pove, kje se nahajajo izgube v transformatorju.
Ker železno jedro hrani magnetno polje, moramo to predstaviti z elementom, ki hrani energijo, zato izberemo tuljavo.
Redukcija
Ker transformator spreminja nivo napetosti, bi na nadomestnem vezju odpovedali Kirchhoffovi zakoni, zato izvedemo redukcijo. To storimo za inducirani napetosti, ki se nahajata na sredini nadomestnega vezja, v tem primeru redukcija na primarno stran, tako kot je na zgornji shemi vezja:
Kjer je
Zgornji dve enačbi vzamemo kot osnovo na nadaljnjo redukcijo drugih elementov v vezju.
Pomembna lastnost redukcije je to, da se moč ohrani. Moč primarne strani je enaka pred i po redukciji, enako velja tudi za sekundarno stran. Tako se ohranijo moči, kar pomeni, da se ohranijo tudi izgubne moči. To je vidno v enačbi za redukcijo uporov.
Pozor, zgornji primeri so za redukcijo na primarno stran. To pomeni, da so vse napetosti in elementi v nadomestnem vezju prilagojene tako, da ustrezajo
Poenostavitev nadomestnega vezja
Imamo nadomestno vezje transformatorja, ki smo ga razložili v predavanje 2. Predpostavimo, da imamo breme z zelo visoko impedanco
Sedaj ko smo prestavili magnetilno vejo, lahko tudi združimo skupaj elemente, ki predstavljajo navitje
Torej najprej smo predpostavili, da je magnetno jedro transformatorja kvalitetno zato, da smo ga lahko premaknili na začetek vezja, potem združimo elemente, ki predstavljajo navitje, na koncu pa zanemarimo magnetilno vejo, zaradi iste predpostavke kot prej, da je jedro kvalitetno.
Q: Zakaj nismo že na začetku zanemarili magnetilne veje?
A: Ker so to različne stopnje poenostavitve. Lahko uporabimo katero koli, z vasko dodatno poenostavitvijo bomo manj natančni.
Vloga elementov v vezju
Odprte sponke
Ponovno imamo transformator v prostem teku (samo volt meter). Z pomočjo kazalčnega diagrama, lahko preprosto izračunamo
Zakaj smo zanemarili navitje?
Kratek stik
Sedaj imamo kratek stik (samo amper meter). V tem primeru je tok na sekundarni strani zelo velik, kar pomeni, da se nam upira navitje. Ker je magnetni tok tako majhen, lahko zanemarimo centralno vejo nadomestnega vezja.
Naslednje poglavje: Predavanje 4
Prejšnje predavanje: Predavanje 2